Projekt Krakowska Akademia Partnerstwa Organizacji i Kooperacji organizowany jest przez Stowarzyszenie Europe4Youth z siedzibą w Krakowie, zarejestrowanym w KRS pod numerem 0000459723. Celem projektu jest wzmocnienie potencjału organizacyjnego, zarządczego i merytorycznego organizacji młodzieżowych oraz osób pracujących z młodzieżą na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zakłada on opracowanie programu nauczania dla osób pracujących z młodzieżą (Curriculum KAPOK), przeprowadzenie pilotażu 3 semestrów kursów kompleksowo przygotowujących do tej roli oraz opracowanie znaku jakości Organizacji Młodego Krakowa dla organizacji młodzieżowych i pracujących z młodzieżą spełniających standardy jakości do wykonywania zadań publicznych w programie Młody Kraków.
Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.
Budżet wynosi: 214 016, 08 PLN
Data podpisania umowy: maj 2024
Wzięcie udziału w kursach KAPOK, obok oczywistych korzyści – zdobycie wiedzy potrzebnej do pracy z młodzieżą – daje także możliwość rozwijania sieci współpracy osób i organizacji pracujących z młodym pokoleniem w Krakowie. Dzięki takiej współpracy Miasto Kraków wraz z sektorem społecznym realizują wspólną strategię i mogą rzetelnie odpowiadać na rzeczywiste i bieżące potrzeby młodych ludzi. Dla organizacji to sposób na zdobycie rozpoznawalności, wiarygodności i przygotowania do współpracy z samorządem, aby docelowo realizować zadania publiczne w tym obszarze. Dla osób pracujących z młodzieżą – okazja do rozpoznania „rynku” i nawiązania współpracy z organizacjami i instytucjami, które robią youth work. W efekcie Miasto, organizacje społeczne i indywidualni youth workerzy realizują wspólną strategię, łączą siły, współpracują, a młodzi ludzie otrzymują miejsca, ludzi i programy, które spełniają najwyższe standardy i dają im przestrzeń do rozwoju, działania, dorastania, spełniania aspiracji.
Każda osoba, która ukończy min. 150 godzin szkoleniowych KAPOK otrzyma certyfikat poświadczający przygotowanie do pełnienia funkcji youth workera podpisany przez Organizatora, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa oraz przedstawiciela/kę Interdyscyplinarnego Zespołu Eksperckiego KAPOK. Certyfikat będzie zawierał opis ukończonych kursów, zakres zdobytych kompetencji oraz własne podsumowanie tej ścieżki edukacyjnej.
Organizacja, której min. 1 reprezentant/ka otrzyma certyfikat KAPOK dla osób zarządzajacych pracą z młodzieżą (ukończy moduł 2 lub/i 3) będzie mogła się ubiegać o swoisty „znak jakości”, czyli status „Organizacji Młodego Krakowa”. Oznaczać on będzie, że organizacja umie zorganizować wysokiej jakości pracę z młodzieżą i ją rozwijać, wykorzystywać i pozyskiwać różne zasoby, współpracować międzysektorowo i prowadzić zespół uczący się tak, aby wprowadzał innowacje i rozwijał youth work systemowo. Status ten będzie ważną informacją przy ubieganiu się o granty w konkursach i zleceniach publicznych w obszarze pracy z młodzieżą.
Główny Partner Projektu: Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków